مزایا و عوارض آماده سازی پوست برای لایه برداری

از گذشته های دور تا کنون پوست سالم و شاداب یکی از مهم ترین دغدغه های بشر و از نشانه های زیبایی بوده که درجه اهمیت آن در میان زنان بیشتر از مردان می باشد(آماده سازی پوست برای لایه برداری). اما قبل از هر کاری باید به این نکته نیز توجه داشت که داشتن پوستی سالم و شفاف منوط به رسیدگی روزانه است و در این میان یکی از راه های پاکسازی پوست صورت از سلول های مرده که باعث می شوند پوست کدر به نظر برسد، لایه برداری پوست بصورت روتین و روزانه است.

معمولا اکثر افراد به دنبال راهی کم خطر و کم هزینه برای انجام لایه برداری از پوست خود می باشند. از روش های بدون عوارض و بی خطر می توان به روش های لایه برداری خانگی مانند استفاده از برس های مخصوص، اسکراب های مخصوص و یا حتی لیف حمام نام برد. در این مقاله سعی داریم شما را با انواع روش های لایه برداری و مهم تر از آن، نحوه آماده سازی پوست برای لایه برداری آشنا کنیم. پس اگر به سلامت پوست و زیبایی خود اهمیت می دهید، در ادامه با آموزشکده هنر پژوه همراه باشید.

آماده سازی پوست برای لایه برداری
آماده سازی پوست برای لایه برداری یک امر مراقبتی می باشد

لایه برداری پوست (پیلینگ پوست) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

یکی از قدیمی ترین روش های آرایشی لایه برداری پوست بوده و در مصر باستان، یونان و رم برای به دست آوردن پوست شفاف تر و زیباتر استفاده می شده است. امروزه، لایه برداری شیمیایی پوست به این علت محبوب همگان است که نتایج تقریبا سریع داشته و می تواند به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شدن انجام شود. گاهی اوقات حس می کنیم پوست ما طراوت و شادابی همیشگی را ندارد پس باید لایه کدر و مزاحم روی پوست را برداریم.

لایه برداری پوست صورت یا پیلینگ صورت باعث پاک شدن سلول های مرده و آلودگی ها از سطح پوست و درون منافذ شده و پوستی سالم و شاداب و باطراوت به شما هدیه می دهد. از مزایای لایه برداری پوست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حذف سلول های مرده
  • بهبود گردش خون
  • روشن شدن پوست
  • جذب بهتر سرم ها و مرطوب کننده ها

با بالا رفتن سن و کاهش رشد سلولی، لایه برداری یا پیلینگ پوست یکی از روش های موثر برای تحریک رشد سلول های جدید شده و باعث می شود پوست جوان تر و شاداب تر به نظر برسد. پیلینگ پوست همچنین باعث کم رنگ شدن جای جوش، لکه های پوستی و جوش های سر سیاه روی پوست شده و پوست را نرم تر می کند.

آماده سازی پوست برای لایه برداری
لایه برداری از پوست صورت

انواع روش های لایه برداری از پوست

لایه برداری پوست در طولانی مدت کلاژن سازی پوست را افزایش می دهد. کلاژن با افزایش خاصیت ارتجاعی پوست می تواند خطوط ریز و افتادگی های صورت را کاهش دهد.

به طور کلی سه نوع روش برای لایه برداری پوست وجود دارد:

۱. لایه برداری فیزیکی پوست: بزرگترین مزیت این روش سهولت انجام آن است. شما به راحتی با استفاده از یک اسکراب و یا لیف و سفید آب در حمام می توانید لایه برداری پوست خود را در منزل انجام دهید.

۲. لایه برداری شیمیایی پوست: قدرت لایه برداری شیمیایی و به دنبال آن نتایجی که برای پوست به همراه دارد بیشتر از لایه برداری فیزیکی است. در این روش شما باید لایه برداری را طبق اصولی انجام دهید که باعث تحریک پوست نشود.

۳. لایه برداری پوست با دستگاه: این روش نسبت به لایه برداری فیزیکی و شیمیایی قوی تر بوده و توسط متخصص و در کلینیک های زیبایی انجام می شود. در این روش زخم های به جا مانده از آکنه و جراحی و انواع لکه های پیری ضد چین و چروک بهبود می یابد. این روش دارای اقدامات قبل از لایه برداری می باشد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

نحوه آماده سازی پوست برای لایه برداری

اگر به دنبال بهترین نتیجه از لایه برداری پوست خود هستید، به عنوان اولین قدم آماده سازی پوست برای لایه برداری را در اولویت کار خود قرار دهید.

اگر آماده سازی پوست برای لایه برداری را سر وقت و درست انجام دهید، نتیجه دلخواه بسیار سریع تر اتفاق میفتد. این آمادگی ممکن است حتی چند هفته به طول بیانجامد، اما در عوض اگر پوست شما از پیش آماده شده باشد نتیجه برای شما رضایت بخش تر خواهد بود.

به طور کلی آماده سازی پوست برای لایه برداری به دو فاز تقسیم می شود:

فاز اول: استفاده از نوعی لایه بردار های ضعیف قبل از لایه برداری اصلی که اهداف زیر را دنبال می کند:

  • کاهش ضخامت لایه اپیدرم
  • افزایش ضریب نفوذ ماده لایه بردار به داخل پوست
  • تسریع زمان بهبودی پوست پس از لایه برداری اصلی
  • کاهش میزان عوارض پس لایه برداری که مهم ترین آنها هیپرپیگمنتاسیون به دنبال التهاب می باشد
آماده سازی پوست برای لایه برداری
آماده سازی پوست برای لایه برداری

فاز اول

آماده سازی پوست برای لایه برداری ممکن است از دو تا چهار هفته قبل از لایه برداری اصلی طول بکشد و مهم ترین هدف آن کاهش عوارض و التهابات پس از لایه برداری می باشد.

به عنوان مثال استفاده از ترتینویین و سایر مشتقات آن از دو هفته قبل از لایه برداری نتایج چشم گیری را در تسریع بهبود زخم های ایجاد شده ناشی از لایه برداری دارد. همچنین استفاده از هیدروکینون بر روی کاهش لک و التهابات پس از لایه برداری مناسب است.

فاز دوم

شامل پاک کردن پوست از عوامل خارجی، چربی زدایی عمیق پوست با استفاده از محلول جسنریا گلیکولیک اسید می باشد که قبل از لایه برداری اصلی در مطب و تحت نظر پزشک انجام می شود. با تجویز پزشک متخصص پوست در مواردی از داروهای بی حسی برای کاهش درد بیمار استفاده می شود‌‌. استفاده از ترکیبات بی حسی موضعی را می توان هم به قبل از قرار دادن لایه بردار و هم به پس از آن موکول کرد. یکی از پمادهای موثر در بی حسی قبل از لایه برداری از پوست، پماد زایلاپی می باشد که در کلینیک های زیبایی هم قبل از انجام لایه برداری استفاده می شود.

در برخی موارد برای پاکسازی صورت از الکل یا استون یا ترکیب این دو استفاده می شود. اما باید به این نکته هم توجه کرد که اگر برای لایه برداری پوست از دستگاهی استفاده می شود که حرارت ایجاد می کند، بهتر است برای پاکسازی و چربی زدایی پوست از استون استفاده نشود. یکی دیگر از عواملی که برای آماده سازی پوست برای لایه برداری در فاز دوم باید به یاد داشته باشید، هیدراته کردن پوست است. با هیدراته کردن پوست، میزان نفوذ داروهای لایه بردار افزایش چشم گیری خواهد داشت.

آماده سازی پوست برای لایه برداری
شفافیت پوست بعد از لایه برداری

بهترین آموزشکده و کلینیک آنلاین آموزش آماده سازی پوست برای لایه برداری

برای آماده سازی پوست برای لایه برداری روش های مختلفی وجود دارد و کلینیک ها و آموزشگاه های متفاوت در سراسر کشور آموزش ها و روش های گوناگونی برای ارائه نمونه کار های خود به مشتریان و هنر جویان ارائه می دهند؛ اما برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پوست خود و یا مشتری شما بهتر است که از تجربه خبره ترین متخصصین حوزه پوست در کلینیک های تخصصی بهره ببرید.

کلینیک و آموزشکده تخصصی آنلاین هنر پژوه یکی از تخصصی ترین کلینیک های پوست می باشد که روش های آماده سازی و مراقبت از پوست را در خصوص لایه برداری به شما آموزش می دهند. برای دریافت نوبت می توانید اینجا کلیک کنید.

کلام پایانی

لايه برداری یکی از راه های پاکسازی پوست از سلول های مرده می باشد و پوستی سالم و شفاف به شما هدیه می دهد. اما نکته حائز اهمیت این است که شما حتما باید اقدامات لازم برای آماده سازی پوست برای لایه برداری را طبق مطالب گفته شده در بالا انجام دهید تا نتیجه مطلوبی را به دست آورید.

به یاد داشته باشید که انجام لایه برداری پوست اگر بیش از اندازه معمول انجام شود، پوست شما قرمز و پوسته پوسته می شود. شاید برخی افراد با دیدن صورت سرخ و پوسته پوسته شده گمان کنند که لایه برداری درست انجام شده و پوست جدیدتر و شفاف تری روی صورتشان پدید می آید در حالی که این باور کاملا غلط است. به عنوان یک قانون کلی باید در نظر داشته باشید هر چه لایه برداری کمتر انجام شود بهتر است. همچنین فاصله زمانی تعیین شده بین لایه برداری به نوع پوست شما و نظر پزشک بستگی دارد.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.